Ηλεκτρονικός Σύνδεσμος Εφέδρων Αξιωματικών "Δημήτρης ΤΣΑΜΚΙΡΑΝΗΣ"

Ηλεκτρονικός Σύνδεσμος Εφέδρων Αξιωματικών "Δημήτρης ΤΣΑΜΚΙΡΑΝΗΣ"

Κυριακή, 26 Αυγούστου 2012

Συνταγματάρχης Παναγιώτης Γαζής-Αρχηγός του Γενικού Eπιτελείου Αεροπορίας (ΓΕΑ)



O Συνταγματάρχης Παναγιώτης Γαζής διετέλεσε Αρχηγός του Γενικού Eπιτελείου Αεροπορίας (ΓΕΑ) από 10 Ιανουαρίου 1935 έως 9 Δεκεμβρίου 1940. Γεννήθηκε στη Βαυκερή Λευκάδας, το 1888. Απεβίωσε στην Αθήνα, το 1941.

Εκπαίδευση
Αποφοίτησε από τη Σχολείο Έφεδρων Αξιωματικών Κερκύρας με το βαθμό του Έφεδρου Ανθυπολοχαγού το 1912. Ήταν απόφοιτος του Σχολείου Πολέμου Παρισίων.

Τοποθετήσεις
Υπηρέτησε :
Μάιος 1933, 50ο Σύνταγμα Πεζικού
Φεβρουάριος 1934, Υπηρεσία Αεροπορίας
Ιανουάριος 1935, Αρχηγός ΓΕΑ
Ιανουάριος 1939, Γενικό Επιτελείο Στρατού


Προαγωγές
  • Κληρωτός : Από 01/10/1909 έως 12/06/1911
  • Έφεδρος Ανθυπολοχαγός : 18/09/1912
  • Έφεδρος Υπολοχαγός : 25/03/1914
  • Ανθυπολοχαγός : 11/10/1914
  • Υπολοχαγός : 04/06/1916
  • Λοχαγός ΙΙ : 13/12/1917
  • Λοχαγός Ι : 06/12/1918
  • Ταγματάρχης : 26/08/1923
  • Αντισυνταγματάρχης : 05/07/1930
  • Συνταγματάρχης : 20/12/1934
  • Υποστράτηγος : 12/08/1940
Μετάλλια - Παράσημα
  • Πολεμικός Σταυρός του Φοίνικα
  • Χρυσό Αριστείο Ανδρείας
  • Παράσημο Ελληνοτουρκικού Μετώπου
  • Παράσημο Ελληνοβουλγαρικού Μετώπου
  • Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας B΄Τάξης
  • Μετάλλιο Νίκης
  • Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικα
  • Ταξιάρχης του Γιουγκοσλαβικού Στέμματος
  • Ταξιάρχης Πολωνικής
  • Αργυρός Σταυρός του Σωτήρος
  • Τάξις Τωμανικού Στέμματος
  • Λευκού Αετού Γερμανίας Ι Τάξης
Πολεμική Δράση
Έλαβε μέρος στον Α' και Β' Βαλκανικό Πόλεμο, στην εκστρατεία της Μικράς Ασίας και στις μάχες του Κιλκίς – Λαχανά, Δοϊράνης, Περγάμου, Προύσας, Ινονού, Κοβαλίτσας, Εσκί – Σεχίρ και Σαγγάριου.
    (Ευχαριστώ τον Συνάδελφο Κωνσταντίνο Σελίδη για την πληροφορία